Pożegnanie z Windows Server 2003. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Pożegnanie z Windows Server 2003.

Koniec wsparcia dla windows server 2003

 

W minionym roku Microsoft oficjalnie zakończył wparcie dla swojego zasłużonego systemu operacyjnego Windows XP. Teraz amerykański gigant branży planuje kolejne pożegnanie – tym razem w odstawkę idzie Windows Server 2003.

 

Koniec Windows XP


Nie ma żadnych wątpliwości co do ogromnej popularności jaką cieszył się Windows XP. Dowodem jest chociażby fakt, że 18% użytkowników nadal korzysta z tego systemu, mimo że 8 kwietnia 2014 roku Microsoft przestał wypuszczać na rynek jakiekolwiek aktualizację i nakładki.

 

"To prawda, że możliwe jest używanie system Windows XP po zakończeniu wsparcia, jednak nie zalecamy takiego rozwiązania. Głównym argumentem staje się w tym przypadku znaczne obniżenie poziomu zabezpieczeń, które może skutkować chociażby kradzieżą danych osobowych czy informacji poufnych”. Między innymi takie informacje można było znaleźć w informatorze Microsoft, wydanym z okazji zakończenia wsparcia dla systemu XP.

 

Koniec Windows Server 2003


Za niecałe pięć miesięcy — koniec wsparcia planowany jest na 14 lipca — małe i średnie przedsiębiorstwa korzystające z Windows Server 2003 zaczną zmagać się z podobnymi problemami.
I choć większość profesjonalistów branży IT chroni serwery zdecydowanie bardziej niż standardowy użytkownik PC, to jednak część zagrożeń pozostaje aktualna. Zwłaszcza w przypadku awarii.

 

Jak ostrzegł w sponsorowanym przez Microsoft przewodniku Al Gillen, wiceprezes firmy zajmującej się analizą rynku IT, "klienci nie będą mieli możliwości skontaktowania się z Microsoft i prośby o techniczne wsparcie w przypadku problemu z serwerem. Staje się to dużym kłopotem zwłaszcza w razie przestoju pracy systemu i braku dostępu do danych i aplikacji zgromadzonych na zablokowanej maszynie."

 

Windows Server 2003 staje się najsłabszym ogniwem


"Użytkownicy korzystający z systemu po terminie wsparcia narażają się na wiele potencjalnych zagrożeń bądź niezgodności prawnych. I nawet jeśli zgodność z przepisami nie jest problemem, to  ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa oferowane w ramach Windows Server 2012 R2 są wartą zaadaptowania opcją, choćby tylko do ochrony przed szpiegostwem przemysłowym”, dodał Gillen.

 

Nie jest zaskoczeniem, że Microsoft rekomenduje konkretne rozwiązanie, jednak eksperci również popierają te zalecenia.

 

James Conrad, specjalista z zakresu bezpieczeństwa Windows określił Windows Server 2012 "prawdopodobnie najlepszym systemem operacyjnym jaki kiedykolwiek został wydany przez Microsoft." Warto dodać, że Conrad nie zawsze wypowiadał się ciepło o produktach amerykańskiego giganta.

 

Z drugiej strony należy również pamiętać, że Windows Server 2003 czasy swojej świetności ma już za sobą i w starciu ze współczesnymi zagrożeniami ma niewielkie szanse.

 

Conrad prowadzi szkolenia, na których zmienia profesjonalistów IT w certyfikowanych "etycznych hakerów": "Ofiarą uczestników moich zajęć jest serwer oparty na systemie 2003. Bardzo łatwo go zaatakować". Conrad dodał, że Windows Server 2003 działający po zakończeniu wsparcia stanie się najsłabszym ogniwem każdego systemu IT.  

 

James Conrad ma dla przedsiębiorców opierających się na Windows Server 2003 jedną radę: "Zacznijcie planowanie już teraz."

 

Wymiana systemu Windows Server 2003: Pierwsze kroki


Dobrym miejscem do rozpoczęcia działań związanych z wymianą systemu jest strona internetowa Microsoft w całości poświęcona zakończeniu wsparcia systemu Windows Server 2003.

 

Odwiedzający stronę znajdą wiele przydatnych informacji i źródeł, takich jak zestaw narzędzi pozwalających na ocenę stanu użytkowanej infrastruktury IT, przewodniki i wersje testowe najnowszego systemu operacyjnego oraz oprogramowanie Azure.

 

Innym dobrym źródłem wiedzy może być Server & Cloud Blog, na którym umieszczono wiele informacyjnych postów, a także wieloczęściowy przewodnik migracji systemu. 

 

Jaki powinien być pierwszy krok? Warto zacząć od oceny, która ujawni ile systemów Windows Server 2003 aktualnie operuje w ramach określonego środowiska IT. To bardzo istotny etap, który pozwoli nie tylko na rozpoczęcie kolejnych działań, ale także ujawni potencjalnie dawno zapomniane serwery.

 

"Wiele firm i klientów indywidualnych, którzy przeprowadzili proces oceny jest zaskoczonych ilością operujących instancji oraz zależnościami występującymi między zasobami danych, aplikacjami i samymi serwerami", napisali w jednym z postów członkowie zespoły Microsoft. "Dobrze przeprowadzona analiza systemu zapewni odpowiednie zaplanowanie działań i efektywną alokację czasu i zasobów."

 

 

Najlepsza rada? Uzyskać jasny obraz sytuacji tak, aby w przyszłości uniknąć niepożądanych niespodzianek.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top