PowerEdge FX2 - nowy system od Dell odpowiedzią na HP Moonshot? - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

PowerEdge FX2. Nowy system od Dell odpowiedzią na HP Moonshot?

W zeszłym tygodniu, niemal dokładnie rok po tym jak firma przeszła w prywatne ręce, rozpoczęła się konferencja Dell. Podczas imprezy odbywającej się w amerykańskim Austin (Teksas), dyrektor generalny i założyciel giganta Michael Dell zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego typu urządzenia, charakteryzującego się niezwykle skoncentrowaną mocą obliczeniową.

 

Dell wziął przykład z rozwiązań swojego zespołu Data Center Solutions budującego systemy wielkiej skali dla takich potentatów jak Facebook czy Yahoo i przystosował je do potrzeb klientów biznesowych mniejszego kalibru.

Maszyna o nazwie PowerEdge FX2 to mieszczący się w kompaktowej obudowie o wysokości 2U zintegrowany system łączący elementy zasilania, chłodzenia i zarządzania, do którego możliwe jest wsunięcie różnych kombinacji storage’u i elementów obliczeniowych, dostosowanych do aktualnych potrzeb i ilości obsługiwanych danych.

 

Dell twierdzi, że PowerEdge FX2 dorównuje możliwościami serwerom typu blade, jednak ma być łatwiejszy w zarządzaniu i podłączaniu elementów storage’u. Według Raviego Pendekanti, wiceprezesa firmy, systemy typu DAS (Direct Attached Storage), skracają okres latencji i są idealnym rozwiązaniem w przypadku analizy dużych ilości danych.

 

Dell zaprojektował dedykowane specjalnie dla FX2 serwery o mniejszej o połowę szerokości. Wyposażone są one w procesory Intel Atom (dla potrzeb działań w sieci) i mocniejsze Intel Xeon (dla potrzeb wirtualizacji). Przykładową konfiguracją FX2 może być obudowa wypełniona czterema „zwężonymi” serwerami FC630 napędzanymi przez 18-rdzeniowe procesowy Xeon E5, 24 modułami DIMM, dwoma 2,5-calowymi lub czterema 1,8-calowymi dyskami twardymi i SNA 10Gb.

 

Ravi Pendekanti zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży systemów FX2 i zwężonych o połowę serwerów na 2 grudnia tego roku. Sprzedawane będą także serwery o szerokości ¼ i wersje standardowe, opcje dla maszyn HPC, baz danych i innych zasobów, jednak będą one gotowe najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

FX2 ma być mniejszym odpowiednikiem systemu Moonshot od HP, jednak to produkt Hewlett-Packard może pochwalić się większą elastycznością (wsparcie dla architektury ARM i x86) oraz zaawansowaniem wykorzystanych połączeń. Z drugiej strony cena wyjściowa urządzenia Dell oscylująca na poziomie ok. 1700 $ (bez serwerów) stanowi zachętę dla użytkowników, chcących usprawnić swoje działania w obszarze IT.

 

Przedstawiciele Dell zapewniają, że system jest łatwy w instalacji, a do zarządzania wystarczą narzędzia iDRAC8 lub nowa wersja Open Manager Essentials. FX2 pasuje także do standardowych klatek serwerowych.  

 

Według analityków rynku, określanie architektury FX2 mianem “zintegrowanego” systemu w rozumienia VCE Block, IBM PureFlex czy HP Shark jest kwestią dyskusyjną, jednak na pochwałę zasługuje podejście na modułowego projektowania maszyn. Jak powiedział jeden z ekspertów: “Zamiast wyboru między serwerem typu rack lub blade, Dell oferuje wysoce konfigurowalną platformę. Ponieważ elementy obliczeniowe i storage’owe znajdują się w jednym „zestawie”, znacznie ułatwione jest zarządzanie. To właśnie może być najbardziej „zintegrowany” element nowości od Dell.”

 

Jednym z największych wyzwań przed jakim staje Dell jest wyjaśnienie klientom idei stojącej za najnowszym produktem firmy. Fundamenty w tym zakresie zostały położone przez Michaela Della już w trakcie pierwszego dnia konferencji. Podczas swojego wystąpienia określił on FX2 mianem najbardziej skoncentrowanej, zintegrowanej infrastruktury dostępnej na rynku.

 

Działania firmy potwierdzają chęć powtórnego wejścia na ścieżkę innowacyjnych rozwiązań, jednak jak pokazuje historia zintegrowanych systemów od Dell może być to trudne zadanie. Sprzedaż wprowadzonej na rynek 2 lata temu linii Active Systems została wstrzymana, podobny los spotkał poprzedzającą ją rodzinę produktów vStart.

 

W oświadczeniu Michaela Della czytamy: “System PowerEdge FX jest bardziej zaawansowaną kontynuacją linii Active Systems. Odbieraliśmy wyraźne sygnały od użytkowników chcących w łatwy sposób dostosowywać stosowaną architekturę do aktualnych potrzeb. Odpowiedzieliśmy na te potrzeby przekształcając Active Systems w platformę PowerEdge FX, przy zachowaniu pakietu do zarządzania Active System Manager.”

 

Propozycja Dell stanowi kolejny krok we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań na rynek użytkowników biznesowych o dużych oczekiwaniach i mniej zasobnych portfelach. Czy tym razem gigant z Teksasu może liczyć na sukces?

 

 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top