Plany VMware na 2016 rok według Baska Iyera - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Plany VMware na 2016 rok według Baska Iyera.

Po odejściu Tony’ego Scotta, Bask Iyer, nowy wiceprezes i CIO VMware stanął m.in. w obliczu konieczności określenia kształtu polityki firmy na rok 2016. Zajmując stanowisko CIO w Juniper i Honeywell International, Bask Iyer nieustannie korzystał z usług i produktów VMware jako klient, co dodatkowo pozwoliło mu wnieść do firmy nowy, świeży punkt widzenia. Jako osoba odpowiedzialna za zarządzanie krytycznymi dla firmy systemami, posiadający ponad 25-letnie doświadczenie w branży Iyer jest najlepszym kandydatem do oceny obowiązujących obecnie i zbliżających się rynkowych trendów.


http://www.112it.pl/gfx/bask_Iyer.jpg


W wywiadzie udzielonym eWEEK, Iyer wyjaśnił jak VMware – pomimo pozycji światowego lidera wirtualizacji – musi stawić czoła nowym wyzwaniom. Nowe technologie takie jak systemy bazujące na kontenerach nieustannie próbują – często z sukcesem – odebrać firmie część posiadanego do tej pory niemal na wyłączność rynku hipernadzorców i maszyn wirtualnych.


Pomysły na rozwój biznesu w 2016 roku

Iyer określił w artykule ogólne podejście VMware do obecnego rynku, a także działania których możemy się spodziewać w tym roku.


Nie zdziwi nikogo fakt, że podstawowym obszarem zainteresowania firmy nadal pozostanie infrastruktura chmurowa. Innymi ważnymi, choć o wiele nowszymi celami, jest zarządzanie urządzeniami mobilnymi i networking. Cisco Systems, Brocade i Juniper już zwracają uwagę na próby wkroczenia przez VMware na ich obszar działalności.


"Dla niektórych firm prace z chmurą mają sens, dla innych nie. Jeśli jednak wybierasz chmurę, zaczynasz się rozwijać i przekształcać w dostawcę usług typu SaaS, zaczynasz myśleć o tym, co można zrobić, aby działać bardziej efektywnie. Pojawiające się pytania dotyczą chociażby możliwości polegania na innych firmach, kwestii regulacji prawnych, działania na obcych rynkach itp. Między innymi z tych względów wiele firm z obszaru SaaS posiada własną infrastrukturę. I to jest miejsce, w którym VMware może zaoferować dodatkową wartość" - tak przedstawił sytuację Iyer.


"Wraz z rozwojem sytuacji wszyscy będziemy korzystać z kombinacji różnych technologii, a to może skończyć się powstaniem konfliktów. Część graczy zostanie przy systemach instalowanych na miejscu, część przeniesie się do chmury publicznej, część do prywatnej, pozostali wybiorą opcję chmury hybrydowej. Spory pojawiają się wszędzie, dlatego dla lepszej współpracy wszystkich elementów konieczne jest istnienie w sieci punktów wspólnych".


Klasyczne rozwiązania kontra networking nowej generacji

Według Iyer’a jedną z największych zmian w ramach systemów klasy enterprise obejmuje właśnie networking – klasyczne rozwiązania bazujące na okablowaniu zostają odsunięte przez nową generację rozwiązań – sieci typu software-defined.  Oczywiście nadal pozostaną obszary, w których klasyczne, fizycznie zabezpieczone, okablowane sieci będą stosowane – zwłaszcza w wysoce regulowanych i wymagających najwyższych standardów bezpieczeństwa jednostkach takich jak armia, organizacje rządowe, firmy zajmujące się wydobyciem paliw czy instytucje badawcze.

 

Jednak dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw różnej wielkości nowe możliwości oferowane przez sieci typu software-defined stanowią bardzo atrakcyjne rozwiązanie – głównie z powodu łatwego zarządzania. VMware, który zbudował swoją reputację tworząc od ponad dwóch dekad rozwiązania zarządzające data center, chce stać się w 2016 roku znaczącym graczem w tym obszarze.


"Kupując sprzęt sieciowy w wersji box należy pamiętać, że jego konfiguracja i zarządzanie wymaga pracy specjalisty. Jego obsługa nie jest zautomatyzowana tak jak dzieje się to w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań. Nasza wizja to umieszczenie wszystkich narzędzi w data center typu software-defined. Za taką decyzją stoi wiele powodów". Bezpieczeństwo na pewno jest jednym z nich.


"Ataki na data center następują bez przerwy. Nie ma możliwości przydzielenia pracownikowi zadania sprawdzania logów i natychmiastowego reagowania. Nie ma na to czasu", powiedział Iyer. "Mówi się, że do schwytania oszusta potrzebny jest inny oszust, więc do wyłapania próby włamania do data center potrzebny jest inny komputer, gotowy do działania w ciągu nanosekund. To kolejna korzyść płynąca z naszego rozwiązania".


W sieciach typu software-defined kontrola nad wszystkimi częściami systemu skupiona jest w jednym miejscu, może być obsługiwana przez osoby niebędące specjalistami z zakresu sieci, a funkcjonalności są uprzednio zdefiniowane przez najlepszych administratorów. Następnie do gry wkracza automatyzacja, kierując różne rodzaje danych do właściwych węzłów storage’owych
i obliczeniowych.


"Oferujemy kompleksowe spojrzenie na całą sieć", powiedział Iyer. "W ciągu ostatnich 30 lat staliśmy się niezwykle wyspecjalizowani. Programiści, specjaliści od sprzętu i oprogramowania, deweloperzy, eksperci z zakresu bezpieczeństwa, a także obsługa data center, sieci itd. Wszyscy są ze sobą połączeni".


"Aby móc odpowiedzieć na wszystkie potrzeby, konieczny jest całościowy wgląd w środowisko. Należy myśleć o data center jak o podlegającej ciągłym zmianom software’owej jednostce. Właśnie takie rozwiązanie oferuje VMware". Nowe produkty i usługi z tego zakresu mają pojawić się na rynku w 2016 roku.


Zarządzanie mobilnością firm w 2016 - AirWatch

VMware nie był do tej pory kojarzony ze słowem "mobilność". Teraz ma się to zmienić.


"Żyjemy w świecie mobilności. W rzeczywistości Internetu Rzeczy każde urządzenie będzie podłączone do sieci. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego co robi każde z nich? Gdzie są i jak wiele ich mamy? To ogromny bałagan. Idea brzmi ciekawie dopóki nie próbujesz efektywnie zarządzać całością. To dla nas idealna przestrzeń do zagospodarowania".  


Dwa lata temu VMware kupił za ponad 1,5 mld dolarów firmę AirWatch, zajmującą się tworzeniem rozwiązań do mobilnego zarządzania IP. Dzięki pakietom oprogramowania, klienci biznesowi mogą poradzić sobie z obsługą urządzeń, aplikacji i mobilnych treści.


AirWatch konkuruje w tym zakresie z Citrix Systems (producentem Xenprise), SAP Sybase, Perimeter, IBM/Fiberlink, Oracle/Bitzer, Continuum, Good Technology i MobileIron.


"Opcje mobilne rozwijają się o wiele szybciej po stronie usług konsumenckich – w klasie enterprise dzieje się niewiele", powiedział Iyer. "Większość firm i ich pracowników wykorzystuje rozwiązania mobilne tylko do odbierania maili i prowadzenia kalendarza. Dla klientów indywidualnych to ogromne ilości różnych aplikacji. W przeszłości nie skupialiśmy się na działaniach w tym obszarze – rynek nie wydawał się na tyle poważny. Teraz widzimy, że sytuacja ulega zmianie."


"Opracowaliśmy do tej pory 6 mobilnych aplikacji. Do końca roku będziemy mieć ich 30. Jedną z nich ma być aplikacja do analizy wydatków. Planujemy też inne tego rodzaju systemy".


Obecnie VMware testuje i korzysta z tych aplikacji. Mają być wypuszczane na rynek w różnych okresach tego roku. 


 

Wniosek? Po wielu latach doświadczeń z tworzeniem oprogramowania i usług w obszarze data center wykorzystywanych jedynie przez specjalistów, VMware planuje w 2016 roku wyjście do znacznie większej ilości użytkowników. 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top