Plany HPE - procesory Itanium w nowych serwerach dla klientów HP-UX - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Plany HPE - procesory Itanium w nowych serwerach dla klientów HP-UX

Przyszłość procesorów Itanium nie jest zbyt pewna, jednak Hewlett Packard Enterprise jest zdecydowany zastosować w swoim nowym sprzęcie model Kittson, kolejną odsłonę znanej od lat linii. To dobra wiadomość dla użytkowników chcących kontynuować przez najbliższy czas prace na rozwiązaniach z rodziny Itanium.

 

intel itanium


HPE będzie oferować opcję Kittson w nowych serwerach Integrity i Superdome, powiedział Jeff Kyle, zarządzający produktami serwerowymi klasy enterprise w HPE.


Firma nie określiła konkretnych dat wejścia serwerów na rynek. Według długoterminowych planów HPE będzie wykorzystywać serwerowe procesory Itanium do 2025 roku.


Tak zdecydowana postawa HPE może usunąć wszystkie wątpliwości otaczające datę premiery nowego procesora, do tej pory nieokreśloną przez Intel. Procesory Itanium pojawiają się na rynku średnio co 3 lata – ostatnia opcja Itanium Poulson została udostępniona w czwartym kwartale 2012 roku, co znaczy że Kittson jest już opóźniony w stosunku do normy.


Wsparcie dla Itanium szybko spada – HPE jest jedną z niewielu dużych firm oferujących serwery wyposażone w ten procesor. Serwery Itanium od HPE operują na HP-UX, OpenVMS lub Linux.


HPE podejmowało próby przekonania klientów przyzwyczajonych do korzystania z Itanium do przejścia na serwery z procesorami x86 takimi jak Xeon, obecnymi w większości serwerów. Sprzęt wyposażony w Xeon uznawany jest za nadrzędną, wysokowydajną alternatywę obsługującą Windows i Linux, wspierającą najnowsze opcje pamięci i technologie storage’owe.


Mimo wysiłków firmy część klientów korzystających w infrastrukturze o krytycznym znaczeniu z systemu HP-UX zdecydowana jest trzymać się stabilnych, odpornych na uszkodzenia serwerów Itanium.


"Dla klientów i obciążeń pracujących na Itanium nie liczy się to co najnowsze", powiedział Kyle.


Itanium znajduje się w stadium "utrzymania" i ostatecznie zostanie zastąpiony przez x86, powiedział Jim McGregor, główny analityk Tirias Research.


Prawdopodobnie zarówno dla Intel jak i HPE najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia wykorzystywanych zasobów byłoby zakończenie prac z Itanium, jednak według McGregora obopólne zobowiązanie powstrzymują firmy przed podjęciem tego kroku.


Procesor Kittson może nawet nie zostać skierowany do ogólnej sprzedaży. Według analityków jest duża szansa, że wejdzie na rynek jako przeznaczony do bezpośredniego zastosowania w produktach HPE.


 

Cykl życia serwerów Itanium jest zwykle dłuższy niż 5 lat, a przenoszenie oprogramowania w ramy nowej infrastruktury może być skomplikowane i kosztowne, stwierdził McGregor. Firmy takie jak Microsoft wycofały software’owe wsparcie dla Itanium, jednak HPE oferuje narzędzia pozwalające na łatwiejsze przeniesienie systemów Unix na sprzęt x86.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top