Kontenerowych historii ciąg dalszy... - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Kontenerowych historii ciąg dalszy...

Nie jest tajemnicą fakt, że technologia kontenerowa zyskała bardzo istotny status w świecie IT klasy enterprise. To, co zaczęło istnieć jako projekt open source szturmem wdarło się do oferty takich gigantów jak Microsoft i Vmware. Kontenery obiecują zarówno większe bezpieczeństwo jak i efektywność procesu wirtualizacji.  


Koncepcja stojąca za tą technologią nie jest nowa. Mówiąc w skrócie, pomysł polega na uruchomieniu aplikacji, która zapewnia najpotrzebniejsze podstawy systemu operacyjnego, który z kolei pozwala na zainstalowanie innych aplikacji pracujących w wyizolowany sposób.


Informacja ze strony Docker głosi, że "kontener jest skrajnie uproszczoną wersją systemu operacyjnego Linux, do którego można zapakować wybrane oprogramowanie." Wraz z wejściem do kontenerowej gry firmy Microsoft, definicja ta powinna poszerzyć się o system operacyjny Windows Server. 


Małe, szybkie i elastyczne – to trzy główne pojęcia stojące za opartym na kontenerach podejściem do budowy nowych aplikacji. Zwiększa to znaczenie pojęcia mikrousług, w których systemy budowane są na bazie niewielkich komponentów, z których każdy z nich spełnia inną, pojedynczą funkcję. Wraz z premierą Technical Preview 2 do Windows Server 2016 Microsoft zaprezentował uproszczoną wersję systemu Windows Server o nazwie Nano.


Technical Preview 3 wprowadził do tej opcji nowe funkcje, wśród nich zdolność działania jako kontenerowy host. Podejście to jest zgodne z wizją Docker, która zakłada stworzenie platform o minimalnej funkcjonalności służącej jako sprzętowy host dla kontenerów. 


Windows Server 2016 TP3

Ostatnia przedstawiona wersja Windows Server 2016 – TP3, zawiera kontenerowe rozwiązanie Microsoft wraz z nowym, minimalistycznym systemem Nano. Mówiąc precyzyjnie, Docker funkcjonuje zarówno na Windows 7 jak i wersjach wyższych. Wsparcie dla wielu systemów operacyjnych sprawia, że testowanie Docker i poruszanie się między różnymi maszynami staje się o wiele łatwiejsze.


Microsoft ogłosił partnerstwo z Docker już latem 2014 i rozpoczął swój wkład w projekt open source niemal natychmiast. Windows Server 2016 jest już systemem bardzo ukierunkowanym na tę technologię – wpiera zarówno opcje Docker jak i Hyper-V. 

 

windows server containers


Rys. 1 pokazuje ogólny rzut na wizję współpracy między kontenerami a Windows Server. Bardziej szczegółową dyskusję na ten temat wraz z filmem wprowadzającym do tematu można znaleźć na stronie internetowej MSDN.


Rys. 2 pokazuje wysoki poziom zaawansowania relacji między kontenerami Docker a jądrem systemu Windows. Na podstawowym poziomie kontener jest po prostu kolejnym programem Windows funkcjonującym we własnej przestrzeni pamięci z dostępem do wszystkich zasobów systemowych tak jak każda inna aplikacja.


To fundamentalna różnica w porównaniu z tradycyjnym podejściem do wirtualizacji, gdzie cały system operacyjny wraz z kodem aplikacji musi pracować w ramach jednego obrazu.  

 

windows server containers


Najważniejszym wnioskiem płynącym z kolejnej edycji Technical Preview dla Windows Server 2016 jest fakt, że Microsoft nie ignoruje kontenerów, a wręcz przeciwnie – poświęca im ogromną część swojej uwagi. Obejmuje ona także głęboką integrację i wsparcie ze strony PowerShell i innych narzędzi do zdalnego zarządzania.


Kontenery operują także na Microsoft Azure, gdzie możliwe jest wypróbowanie technologii bez konieczności instalowania czegokolwiek na lokalnej maszynie. Aby ułatwić sprawę jeszcze bardziej, Microsoft oferuje darmowy test platformy Azure.


Project Photon

VMware wypuścił pierwszą wersją Project Photon w połowie 2015 roku w formie projektu open source hostowanego na Github. Wraz z Photon VMware zaprezentował także Project Lightwave, uproszczoną identyfikację i rozwiązanie zarządzające dostępem do kontenerów.


Lightwave oferuje wsparcie dla szerokiego zakresu protokołów identyfikacji w tym SASL, OAuth, SAML, LDAP v3, Kerberos, X.509 i WS-Trust. Lightwave to także szerokie wsparcie dla tradycyjnych rozwiązań opartych na nazwie użytkownika/haśle oraz PKI i tokenach.


Photon wykorzystuje Docker jako podstawę dla infrastruktury i narzędzi – podobnie jak opcje oferowane przez Microsoft. Największą różnicą jest system operacyjny – Linux w przypadku Photon i Windows dla Microsoftu. Oczywiście Photon jest zoptymalizowany do pracy w środowisku vSphere i ostatecznie zostanie zintegrowany z całym ekosystemem vSphere. 


Najnowsza wersja systemu operacyjnego Photon, Tech Preview 2, stworzona została w kilku opcjach dostosowanych do wykorzystania przy lokalnych hostach ESXi, Amazon Web Services, Google Cloud Engine i Microsoft Azure. Daje to szerokie pola do działania jeśli preferowanym dostawcą usług w chmurze jest firma inna niż Microsoft. Pozwala to także na ulepszenie istniejącej infrastruktury VMware jeśli taka kwestia jest interesująca dla danej firmy.   


Co wybrać?

Podsumowując, chętni do rozpoczęcia działań z kontenerami mają do wyboru szeroki zakres dostępnych opcji. Możliwe jest skorzystanie z bezpośrednich źródeł Docker bądź oferty Microsoft lub VMware.

Bez względu na wybór, każdy pracujący w branży IT powinien zapoznać się z ideą kontenerów. Technologia ta niewątpliwie zostanie z nami na długo i na pewno zostanie kompletnie zintegrowana z następnymi wersjami produktów wypuszczanych przez największych graczy w branży.

 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top