Kiedy premiera Windows Server 2016? Podsumowanie techniczne. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Kiedy premiera Windows Server 2016? Podsumowanie techniczne.

Od listopadowego Technical Preview 4 poziom oczekiwania i ekscytacji otaczającej zbliżającą się, oficjalną premierę Windows Server 2016 nieustannie wzrasta. Nadal nie ogłoszono ostatecznej daty wejścia na rynek nowego systemu, jednak krążące w branży plotki zakładają, że nastąpi to w trzecim kwartale tego roku.


Windows Server 2016


Spiceworks określiło już najbardziej oczekiwane przez profesjonalistów części nowego systemu. Na czele listy znajduje się najnowsza funkcjonalność Hyper-V, PowerShell 5.0 i wzmocnienie bezpieczeństwa poprzez usługę Host Guardian i chronione maszyny wirtualne.


Microsoft twierdzi, że nowy serwerowy system operacyjny oferuje możliwość "przekucia wizji w rzeczywistość", postanowiliśmy więc bliżej przyjrzeć się głównym założeniom Windows Server 2016, które były do tej pory prezentowane przy okazji kolejnych Technical Preview i przekonać się czy ambitne założenia Microsoft mają szanse na realizację.


Windows Server 2016 obiecuje prostotę, elastyczność i otwartość, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy podstawowej funkcjonalności i infrastruktury umożliwiającej efektywne działanie zwirtualizowanych obciążeń, środowiska Hyper-V i kontenerów Windows. Ulepszono także wbudowane systemy zabezpieczeń platformy Azure, pozwalając na zarządzanie tożsamością
i dostępem, szyfrowanie, zabezpieczenie sieci i zarządzanie ryzykiem.


Windows Server 2016 Technical Preview 1

Idea Technical Preview polega na umożliwieniu potencjalnym klientom i administratorom serwerów przetestowania najnowszego oprogramowania zanim system zostanie oficjalnie udostępniony w pełnym wymiarze.


Pierwsza wersja beta Windows Server 2016 została zaprezentowana 1 października 2014, co pozwoliło użytkownikom z sektora enterprise na zapoznanie się z charakterystyką systemu.


Technical Preview 2: Nano Server, Hyper-V i PowerShell 5.0

Windows Server 2016 Technical Preview 2 upubliczniono w maju 2015. W ramach tej odsłony zaprezentowano Nano Server - 64-bitową opcję instalacji Windows Server będącą 20 razy mniejszym odpowiednikiem Server Core, zarządzaną przy użyciu zdalnego graficznego interfejsu użytkownika, poprzez bazującą na przeglądarce aplikację. Takie rozwiązanie stanowiło dobrą wiadomość także z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ wykorzystanie tak małego narzędzia jak Nano Server zmniejsza ryzyko potencjalnego ataku.


Innym istotnym elementem Technical Preview 2 była zauważalna kontynuacja inwestycji w uelastycznienie i optymalizację kosztów sieci, między innymi poprzez konwergencję kart sieciowych na przestrzeni działania wielu użytkowników i ruchu RDMA.


W ramach Windows Server 2016 Technical Preview zainstalowano także PowerShell w wersji 5.0. Rozwiązanie to zawiera istotne opcje rozszerzające możliwości wykorzystania PowerShell, poprawę jego funkcjonalności oraz bardziej kompleksową kontrolę i zarządzanie środowiskami bazującymi na Windows.


Co istotne, PowerShell 5.0 charakteryzuje się wsteczną kompatybilnością, co znaczy że skrypty i funkcje zaprojektowane dla wcześniejszych wersji PowerShell będą operować także na edycji 5.0 bez potrzeby wprowadzania dodatkowych zmian. Dzięki PowerShell 5.0 deweloperzy będą mogli programować korzystając z klas, których składnia i semantyka są podobne do tych z innych języków, a nowy, ustrukturyzowany strumień informacji będzie mógł być wykorzystany do bardziej efektywnego przesyłania danych.


Zarówno PowerShell 5.0 jak i Hyper-V, kolejna generacja hipernadzorcy data center, zostały domyślnie włączone do Technical Preview 2. Platforma Hyper-V zyskała wiele nowych funkcji takich jak Linux Secure Boot, zaktualizowane klastry i konfigurację maszyn wirtualnych.  

 

Technical Preview 3: kontenery Windows, ulepszenia AD DS/AD FS

W sierpniu 2015 roku Microsoft opublikował trzecią edycję Technical Preview zawierającą kolejne nowe, a także ulepszone funkcje obejmujące wirtualizację serwerów, usprawnienia storage’u, zarządzanie i automatyzację serwerów, infrastrukturę wirtualnych desktopów i wiele innych. Jednak według ekspertów to obsługa sieci typu software-defined i wzmocnienie bram sieciowych dla łączności hybrydowej stanowiły główne założenia zaprezentowanego systemu.


Dzięki Technical Preview 3 użytkownicy mogli także zapoznać się z długo oczekiwanymi kontenerami Windows, pozwalającymi wielu odizolowanym aplikacjom na operowanie w ramach jednego systemu (na prezentację kontenerów Hyper-V trzeba było poczekać do Technical Preview 4). Serwerowe kontenery mogą być zarządzane z poziomu Docker CLI przy użyciu tych samych komend, które stosowane są obecnie do tworzenia i obsługi kontenerów Docker w systemie Linux.


Kontenery Windows zapewniają separację aplikacji poprzez technologię izolacji procesu i przestrzeni nazw dzięki dzieleniu jądra systemu operacyjnego zarówno z hostem kontenera jak i innymi działającymi w jego ramach kontenerami.


Po zmianach wprowadzonych w Active Directory Domain Services (AD DS) mających zwiększyć bezpieczeństwo środowisk Active Directory i zapewnić lepsze zarządzanie tożsamością, obie opcje - AD DS i Active Directory Federation Services (AD FS) znalazły się w Technical Preview 3.


Ulepszenia AD FS obejmują między innymi możliwość konfiguracji Federation Services do identyfikacji użytkowników przechowywanych w katalogach spoza AD, takich jak LDAP i bazy danych SQL. Wszystkie wprowadzone zmiany pomogą organizacjom lepiej zarządzać tożsamościami użytkowników każdego z urządzeń.


W TP3 Microsoft kontynuował wysiłki w zakresie technologii Hyper-V, ulepszając chociażby zdolność do zarządzania chronionych maszyn wirtualnych i hostów we współdzielonym środowisku.


Technical Preview 4: kontenery Hyper-V

Za największą gwiazdę Technical Preview 4 z listopada 2015 roku można uznać kontenery Hyper-V, umożliwiające bardziej zaawansowane opcje instalacji dla administratorów, przy jednoczesnej zwiększonej izolacji. Kontenery Hyper-V zamykają każdy kontener w lekkiej maszynie wirtualnej i wspierają kontenerowe aplikacje i ich bezpieczeństwo wykorzystując do tego celu hipervisora Microsoft. 


Ogromną zaletą kontenerów Hyper-V jest ich duża izolacja od innych elementów, dzięki czemu mogą być bazową platformą do pracy z niezaufanymi kodami lub nowymi środowiskami hostów. Oferują system operacyjny dla wirtualnych kontenerów i wirtualnych maszyn w lżejszej konfiguracyjnie wersji i mogą być stosowane zamiennie z kontenerami Windows bez żadnych modyfikacji.


Równolegle z wprowadzeniem kontenerów Hyper-V poprawiono zgłoszone przy okazji TP3 błędy w kontenerach Windows, w szczególności kwestie związane z kompatybilnością aplikacji. Dzięki zastosowanym zmianom przywrócono pełną funkcjonalność aplikacji, łącznie z ASP.Net 3.5 i 4.6.


Technical Preview Azure Stack


W styczniu 2016 roku Microsoft upublicznił także Technical Preview Azure Stack – hybrydowej platformy chmurowej pozwalającej firmom na dostarczanie usług Azure z własnych data center. Technical Preview zawiera funkcje obliczeniowe, storage’owe i sieciowe oraz ujednolicony model aplikacji ułatwiający pracę z Azure.


Użytkownicy zaznajomieni z poprzednim interfejsem mogą napotkać minimalne problemy z przyzwyczajeniem się do infrastruktury Azure Stack biorąc pod uwagę fakt, że usługi w ramach platformy mogą być programowane przy użyciu takich samych API jak te dostępne dla usług publicznej chmury Azure.


Szkolenia techniczne i informacyjne dla Windows Server 2016

Krążące na rynku plotki dotyczące daty premiery Windows Server 2016 mówią o drugiej połowie tego roku, przy czym za najbardziej prawdopodobny okres uznaje się trzeci kwartał. Jeden z branżowych magazynów uznał taki termin za prawdopodobny, bazując swoje założenie na analizie używanego dotychczas przez Microsoft języka, sugerującego konieczność wykonania dalszych ulepszeń, konsultacji z użytkownikami i ostatecznego przygotowania systemu przed finalnym wprowadzeniem na rynek.


Podczas gdy wszyscy czekają na oficjalną premierę, część profesjonalistów miała już okazję skorzystać z wielu zalet nowych rozwiązań i uaktualnień wprowadzonych we wspomnianych wyżej Technical Preview wykorzystując do tego celu ostatnią wersję testową Windows Server 2016. Dla innych zainteresowanych, Virtual Academy Microsoft udostępnia prezentację przedstawiającą administratorom najważniejsze elementy Windows Server 2016.


Z biznesowego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem dla firm zainteresowanych efektywnym i w pełni profesjonalnym wdrożeniem Windows Server 2016 jest posiadanie przez ich pracownika odpowiedzialnego za ten obszar certyfikatu Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA).


Mimo, że MCSA dla Windows Server 2016 nie będzie dostępne prawdopodobnie jeszcze przez kilka miesięcy od premiery, administratorzy mogą zapoznać się z platformą przechodząc kurs MCSA Windows Server 2012. Przygotowuje on administratorów do wprowadzenia i późniejszej obsługi systemu, co w dłuższej perspektywie zapewnia redukcję kosztów i może przynosić dodatkowe wartości dla biznesu.


Microsoft oferuje szeroki zakres certyfikatów Windows Server, od bazowego Microsoft Technology Associate (MTA) do akceptowanego na całym świecie eksperckiego poziomu Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE) dla najbardziej zaawansowanych specjalistów IT. Istnieje kilka kursów MCSE obejmujących zarówno infrastrukturę serwerową i desktopową, zapewniających profesjonalistom wszystkie umiejętności niezbędne do prowadzenia efektywnego, nowoczesnego data center.


Jest mało prawdopodobne, że certyfikat zostanie zaktualizowany do wersji Windows Server 2016 wcześniej niż kilka miesięcy po premierze, jednak wiele tematów poruszanych w ramach obecnego kursu, takich jak wirtualizacja desktopu, zarządzenie systemem, storage i sieci znajdzie bezpośrednie odzwierciedlenie także w nowym systemie. 


Kiedy przyjęcie Windows Server 2016?

Mimo rosnącego oczekiwania firma Spiceworks wskazała, że zdecydowana większość użytkowników Windows Server nie planuje natychmiastowego przejścia na najnowszą wersję systemu. Tylko 4% pytanych zapowiedziało zmianę na wersję 2016 tak szybko jak tylko pojawi się ona na rynku, 13% zrobi to w ciągu roku.


Jedną z przyczyn stojących za tym zjawiskiem są związane ze zmianami koszty. Klienci zainteresowani Windows Server 2016 będą musieli kupować licencje zgodnie z ilością rdzeni, co w rezultacie oznacza że na każdy fizyczny serwer będzie przypadać licencja na minimum 16 rdzeni.


W rzeczywistości znaczy to tyle, że klienci będą zmuszeni do kupna większej ilości licencji niż poprzednio, choć cena za jednoprocesorowy, 10-rdzeniowy system pozostanie bez zmian. Eksperci przewidują, że praca na Windows Server 2016 będzie średnio o 25% droższa w porównaniu z Windows Server 2012.


 

Choć istnieje wiele pytań związanych z nowym rozwiązaniem Microsoft, nie ulega wątpliwości że Windows Server 2016 będzie imponującą platformą poprawiającą funkcjonowanie serwerowej infrastruktury. Funkcje przedstawione dotychczas we wszystkich odsłonach Technical Preview - kontenery Hyper-V, PowerShell 5.0 i Azure Stack - wskazują kierunki jakie objął amerykański gigant planując rozwój tego obszaru. Ulepszona wydajność, większe bezpieczeństwo, energooszczędność i obniżenie kosztów (w dłuższej perspektywie) to tylko niektóre z nich.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top