IBM z13 – nowa platforma mainframe od IBM - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

IBM z13. Nowa platforma mainframe od IBM

IBM ogłosiło oficjalnie wprowadzenie na rynek nowej platformy typu mainframe oznaczonej jako z13, która według zapewnień przedstawicieli firmy ma umożliwić szybsze działanie i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

 

System z13 może wspierać do 10 TB pamięci i nawet do 8000 wirtualnych serwerów.

 

“Wydaliśmy na stworzenie platformy ponad miliard dolarów, a elementy będące jej częściami to w sumie ponad 500 patentów”, powiedział John Birtles, zarządzający rozwojem rozwiązań System z IBM. „Ta platforma to zbiór wielu innowacyjnych rozwiązań”.

 

Krzemowe ulepszenie

Z punktu widzenia włókien krzemowych, mainframe z13 działa w oparciu o technologię 22 nanometrów, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z poprzednim systemem ec12 bazującym na technologii 32 nm. Nowe włókna zapewniają lepszą przepustowość i zwiększają liczbę instrukcji możliwych do dostarczenia i wykonania w ramach jednego cyklu obliczeniowego. Zmiany nie ominęły także procesora, do którego IBM wprowadził technologię Simultaneous Multi-Threading (SMT).

 

„Simultaneous Multi-Threading traktuje mikroprocesor w taki sam sposób jak system operacyjny wykonujący wiele zadań jednocześnie. Zadania przeplatane są ze sobą tak, że gdy jedno oczekuje na realizacje pozostałe są wykonywane przy zastosowaniu technologii pipeline.”

 

IBM wprowadził także model Single Instruction Multiple Data (SIMD) dla przetwarzania wektorowego. Model ten oferuje ulepszenia procesu jednoczesnego przetwarzania wielu danych, co jest szczególnie istotnie z punktu widzenia analityki.

 

Jak powiedział John Birtles, przetwarzanie wektorowe sprawdza się we wszystkich rodzajach danych i umożliwia wprowadzenie do procesu podejmowania decyzji większej ilości potrzebnych informacji.

 

z13 czy Power?

Nowy system z13 wydaje się być częścią działań IBM nakierowanych na wprowadzanie zaawanasowanych, innowacyjnych rozwiązań. Inną opcją z tej samej kategorii mogą być systemy Power, zaktualizowane ostatnio wraz z wprowadzeniem na rynek nowych procesorów POWER8.

 

Według IBM, System z jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby klientów o dużych wymaganiach w zakresie I/O. John Birtles dodał jednak, że to właśnie Power będzie najprawdopodobniej lepszą opcją dla tych użytkowników, których obciążenia są bardzo uzależnione od procesora.

 

Na wybór opcji wpływać będzie też wiele innych czynników i biznesowych praktyk. Przykładem może być system operacyjny Ubuntu Linux, które jest wspierany tylko przez POWER8. Z drugiej strony Oracle oferuje pełne wsparcie dla Linux tylko w ramach Systemu z.

 

z13 i Linux

Linux jest jednym z podstawowych systemów działających w ramach z13 i może operować w ramach mainframe w wielu różnych opcjach. Jak wyjaśnił przedstawiciel IBM, z13 wyposażony jest w logiczne partycje LPAR oraz wbudowane narzędzie Prism pełniące funkcje hipernadzorcy. Technologia z/VM uruchamiana jest na wybranej partycji, przy czym system Linux może operować na niej równolegle.

 

"Niektórzy członkowie społeczności Linux na pewno wybiorą pracę na standardowych opcjach partycji. Jednak wielu zdecyduje się na działania w ramach technologii z/VM, która zapewnia większą szczegółowość w zakresie pojedynczych maszyn wirtualnych i oraz wykorzystanie zasobów pamięci przekraczających fizycznie dostępne miejsce oferowane w ramach hosta.”

 

System z jest także przystosowany do obsługi dodatkowych opcji wirtualizacji dla użytkowników Linux. Kierunkiem rozwoju w tym zakresie ma być docelowe wsparcie wirtualizacji KVM, które umożliwi klientom korzystającym z tego rozwiązania przeniesienie wszystkich zasobów do środowiska Systemu z bez potrzeby wprowadzania większych zmian.

 

Podsumowując, premiera systemu z13 ma stanowić jednoznaczną wiadomość dla świata: to nie koniec rozwiązań  typu mainframe.

 

"W 2014 roku obchodziliśmy 50-tą rocznicę powstania IBM mainframe i nasza najnowsza premiera jest najlepszym dowodem na to, że stawiamy na kolejne półwiecze innowacji”, powiedział Birtles.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top