Dobre wieści po pierwszym kwartale. Wzrosty na rynku serwerów. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Dobre wieści po pierwszym kwartale. Wzrosty na rynku serwerów.

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł za sobą największy wzrost dostaw serwerów od ostatnich czterech lat. Powodem mają być ciągłe inwestycje w wielkoskalową infrastrukturę serwerową napędzającą prywatne i publiczne chmury.


serwery


To był świetny początek roku. Poziom dostaw osiągnął najwyższy wskaźnik od 2010 roku, kiedy rynek zaczął otrząsać się z ekonomicznego kryzysu. 2,7 milionów dostarczonych jednostek to o 13% więcej w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, co przekłada się na prawie 18% wzrostu zysków czyli w sumie 13,5 mld dolarów - takie optymistyczne dane przedstawił w zeszłym tygodniu Gartner. 


Wzrost był spowodowany głównie dużym popytem ze strony tzw. obszaru hiperskali obecnego w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Gartner, termin hiperskala używany jest w celu opisania rozproszonych systemów korzystających z tysięcy serwerów zasilających chmury oraz infrastruktury big data. Według najnowszego raportu IDC, dobre wyniki dostaw zanotowały wszystkie klasy sprzętu, od serwerów typu tower do blade. „Konsolidacja i wirtualizacja napędziły wyniki dostawców serwerów”, tak IDC podsumowuje swoje sprawozdanie.

   

Na szczycie listy producentów serwerów, zarówno pod względem ilości jednostek jak i zysków, znalazły się Hewlett-Packard i Dell. Wysokie zyski HP są rezultatem zapotrzebowania na sprzęt optymalizowany do opcji rack. Jednocześnie zaawansowane maszyny typu density-optimized, mimo relatywnie niewielkiego udziału w ogólnej sprzedaży, zanotowały w porównaniu z rokiem 2014 trzycyfrowe wzrosty przychodów.


Mimo dobrych wyników HP nie był w stanie dotrzymać kroku konkurencji. Udział przychodów HP spadł z 25,5% do 23,8%, a udział dostaw jednostkowych osiągnął 20%, czyli o 2,6% mniej niż rok temu.


W ostatnim czasie HP potwierdził działania zmierzające do podziału firmy, który ma nastąpić do końca roku. Jedna spółka zajmie się sprzedażą komputerów osobistych i drukarek, druga ma dostarczać wyposażenie i usługi klasy enterprise.


Dell także zwiększył przychody i poziom dostaw, jednak tak jak lider rankingu nie zdołał utrzymać swojego udziału w rynku. W obu obszarach firma zanotowała stratę o 1%, co daje 17,1% udziału w przychodach i 19% udziału w dostawach. Największą popularnością cieszyły się takie same kategorie sprzętu jak w przypadku HP.


Podczas, gdy oba rankingi (przychodów i dostaw) zostały opanowane przez HP i Dell, pozostały miejsca w pierwszej piątce były bardziej zróżnicowane. W kategorii przychodów trzecie miejsce zajął IBM, czwarte Lenovo, kolejne Cisco Systems. Zupełnie inaczej wygląda ranking ze względu na jednostkowe dostawy – kolejne miejsca zajęły tutaj Lenovo, Huawei Technologies i Inspur Electronics.


Na wyniki Lenovo i IBM znacząco wpłynęło przejęcie przez Lenovo maszyn IBM generacji x86. IBM zachował swoje rozwiązania mainframe, co według IDC pomogło zwiększyć przychody firmy – zwłaszcza po wprowadzeniu na rynek pierwszej od trzech lat nowej opcji z13.

 

Wzrost przychodów Cisco w porównaniu z zeszłym rokiem osiągnął rekordowe 44,4% co może sugerować, że firma nie zamierza rezygnować ze zwiększenia swojego udziału w rynku. Rosnąca sprzedaż serwerów typu blade sprawiła, że firma zajmuje drugie, tuż za HP, miejsce pod względem zysków ze sprzedaży tego rodzaju rozwiązań.

 

 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top