Dell i EMC - pogodzenie po latach - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Dell i EMC - pogodzenie po latach

Dell coraz bardziej odczuwa spadający popyt na sprzęt PC. Z kolei EMC nie radzi sobie ze sprzedażą najwyższej klasy macierzy swojej produkcji na rynku zdominowanym chociażby przez storage typu software-defined.


Dell EMC


Co więc postanawiają zrobić obie firmy? Wracają do współpracy, która był ekstremalnie dochodowa dla obu firm, czego dowodem jest dziesięcioletnia historia resellerowego partnerstwa.


Ogłoszona właśnie transakcja o wartości 67 mld dolarów – kwota nadająca się do wpisania w Księdze Rekordów Guinessa – będzie musiała znacznie różnić się od poprzednich tego rodzaju działań, tak jak różnią się biznesowi przeciwnicy obu firm w porównaniu z sytuacją sprzed 4 lat.


Fuzja nie jest dla nikogo wielką niespodzianką. Już w 2011 roku kierownictwo Dell zastanawiało się czy EMC jest odpowiednim kandydatem do połączenia.


Sytuacja jednak dość znacząco się zmieniła. EMC i Dell nie konkurują już z firmami sprzedającymi urządzenia i sprzęt storage’owy. Rynkowymi przeciwnikami są teraz tacy giganci jak Amazon, Microsoft i Google. Dzisiaj gra toczy się wokół usług i opcji infrastructure-as-a-service (IaaS). Kiedy Dell i EMC decydowały o zakończeniu współpracy, 4 lata temu rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej.


"Zmiany zachodzące obecnie w naszej branży są bezprecedensowe. Chcąc dotrzymać im kroku musimy stworzyć nową firmę odpowiednią dla nowej epoki", powiedział w trakcie konferencji prasowej Prezes EMC, Joe Tucci.


"Wierzę, że ta transakcja postawi EMC i wszystkich jej fantastycznych pracowników w najlepszej możliwej pozycji odpowiedniej do nowego porządku", dodał Tucci w jednym z wpisów na blogu.


W 2001 roku obie firmy rozpoczęły współpracę. EMC chciała móc oferować posiadane przez Dell produkty storage’owe klasy entry-level, z kolei Dell był zainteresowany wysokiej klasy sprzętem EMC – linią macierzy SAN – Clariion i serwerami NAS. Z czasem Dell zaczął sprzedawać także urządzenia do deduplikacji oraz macierze VNX NAS/SAN.


W perspektywie rocznej, 8 do 9% przychodów EMC wynikało z partnerstwa z Dell. W przypadku Dell aż 50% przychodów związanych ze sprzedażą systemów storage’owych stanowiło wynik współpracy z EMC, z czego 90% pochodziło ze średniopółkowych macierzy SAN, a 10% z systemów storage’owych Symmetrix.


Wraz z dojrzewaniem współpracy branżowi eksperci spekulowali o jej zbliżającym się końcu twierdząc, że kooperacja przeobraziła się w konkurencję. Dell nadal zwiększał ilość wprowadzanego na rynek storage’u z najwyższej półki, podczas gdy EMC skupiło się na swoich produktach. Zaostrzyło to konkurencję miedzy dwoma gigantami.  


Kolejnym krokiem w stronę zakończenia współpracy była oferta złożona w 2010 roku przez Dell. Dotyczyła ona propozycji zakupu firmy 3PAR, bezpośredniego konkurenta EMC sprzedającego wysokopółkowy storage. Transakcja nie doszła do skutku i ostatecznie to Hewlett-Packard przejął 3PAR.    


W 2011 roku, dwa lata przed planowanym końcem współpracy, EMC i Dell ogłosili zerwanie partnerstwa.


W okresie od 2008 do 2011 roku Dell zainwestował ponad 2 mld dolarów w poszerzenie własnego storage’owego portfolio, z czego znaczna część była skupiona na wirtualizacji i chmurowych data center.


Podczas, gdy to Dell jest głównym kierującym fuzją, pozostaje mieć nadzieję, że wiedza i doświadczenia EMC w tym zakresie nie zostaną zignorowane. To właśnie EMC może być uznawane za eksperta w zakresie integracji dwóch firm tak, aby odpowiednie ich części zostały ściśle złączone a inne pozostały w pewnym wymiarze niezależne. Dowodem może być połączenie z VMware. Dzięki pozostawionej autonomii, VMware mógł nadal się rozwijać, stając się w rezultacie najbardziej dochodową jednostką EMC.


Oprócz VMware, mocnymi stronami EMC jest biznes storage’owy, oprogramowanie data center, infrastruktura VCE, Pivotal oraz dystrybucja Apache Hadoop. W posiadaniu koncernu jest także firma RSA Security.


Z kolei Dell wnosi ze sobą szeroki zakres produktów storage’owych klasy entry-level i mid-range, ogromny biznes serwerowy, sekcję rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa i znaczącą siłę sprzedażową.


 

Obie firmy mają w zanadrzu zarówno bogate doświadczenie, możliwości handlowe jak i technologie, dzięki którym fuzja może przynieść ogromny sukces. Jak zwykle w takich przypadkach czas pokaże czy przypuszczenia okazały się słuszne. 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top