Altera - największe przejęcie w historii Intel zakończone - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Altera - największe przejęcie w historii Intel zakończone

Intel ogłosił właśnie zakończenie procesu przejęcia firmy Altera - producenta programowalnych układów logicznych FGPA. Transakcja o wartości 16,7 mld dolarów ma polepszyć sytuacje amerykańskiego giganta, zwłaszcza w obszarach data center, systemów inteligentnych czy Internetu rzeczy.

 

intel altera


Przedstawiciele Intel podali informację do publicznej wiadomości 28 grudnia – prawie siedem miesięcy po tym jak poinformowano o zakończeniu kilkumiesięcznych negocjacji. Altera – największe przejęcie w historii Intel - zostanie nową jednostką w ramach grupy Programmable Solutions Group (PSG) prowadzonej przez Dana McNamara, który do tej pory zajmował zarządzające stanowisko w Altera. W grupie PSG będzie pełnił funkcję wiceprezesa i dyrektora generalnego.


Nowa grupa biznesowa będzie pracować nie tylko nad opcjami FPGA (field-programmable gate array), ale także innymi jednostkami Intel, w tym Data Center Group i Internet of Things Group. Wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej atrakcyjną ofertę składającą się z dostosowanych do potrzeb klientów, wysoce zintegrowanych rozwiązań. 


Według prezesa Intel, Briana Krzanich’a, technologia firmy Altera umożliwi stworzenie układów o znacznie lepszych możliwościach.


"Oprzemy rozwój biznesu FPGA na Prawie Moore’a. Zaprojektujemy nowe produkty, które dadzą użytkownikom możliwość pracy z technologiami przyszłości, takimi jak systemy uczące się czy chociażby samochody bezzałogowe", powiedział Krzanich w swoim oświadczeniu.


Nowe układy Intel wyposażone w FGPA od Altera powinny trafić na rynek w pierwszym kwartale 2016 roku. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że planowane jest kontynuowanie działań prowadzonych przez Altera, w tym wykorzystywanie FPGA dla bazujących na technologii ARM rozwiązań typu systems-on-a-chip (SoCs).


W przeciwieństwie do tradycyjnych procesorów, FPGA mogą być programowane i reprogramowane poprzez software i stają się coraz bardziej popularnym sposobem na przyspieszenie pracy w środowiskach chmurowych i obliczeniach typu Web-scale. Tego rodzaju "przyspieszacze" – w tym GPU - stosowane są w superkomputerach jako sposób na zwiększenie wydajności systemów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Mimo to, nowe obciążenia wynikające z procesów typu data analytics czy systemów wbudowanych wymagają bardziej efektywnego przetwarzania, szybszych wyników i większej elastyczności. Stanowi to główny motor napędowy zapotrzebowania na użycie rozwiązań typu GPU i FPGA w bardziej tradycyjnych środowiskach obliczeniowych.


Intel współpracował z firmą Altera (posiadającą do tej pory 40% rynku FPGA) już od 2013 roku. Amerykański gigant nie jest jednak jedynym producentem szukającym sposobu na rozszerzenie zastosowania FPGA. Przedstawiciele IBM ogłosili w listopadzie rozpoczęcie współpracy z produkującą FPGA firmą Xilinx. Celem jest wykorzystanie programowalnych układów logicznych w systemach Power i OpenPower, co ma przyspieszyć procesy takie jak big data analytics, machine learning, NFV
i HPC.


Także Qualcomm i Advanced Micro Devices rozpoczynają próby wykorzystywania opcji FGPA w swoich procesorach.

Intel spodziewa się znaczących zysków wynikających z przejęcia Altera. Już w czerwcu Krzanich powiedział, że chmurowe obciążenia w data center zaczynają się zwiększać i do 2020 roku jedna trzecia wszystkich obciążeń obsługiwanych przez dostawców usług chmurowych będzie wykorzystywać FGPA do redukcji kosztów i dwukrotnego polepszenia wydajności. Szacowana wartość rynku dostępnego dla nowych transakcji Intel i Altera wynosi 37 mld dolarów.  


W momencie ogłaszania przejęcia, Altera zatrudniała ok. 3100 pracowników w ponad 20 krajach. Lista klientów obejmowała ponad 12,5 tysiąca pozycji. W trakcie fiskalnego roku 2014 firma wygenerowała 1,9 mld przychodów i ok. 500 mln zysków.


 

"Stając się częścią Intel będziemy w stanie stworzyć najlepsze na rynku programowalne urządzenia logiczne oferujące klientom więcej możliwości niż cokolwiek dostępnego obecnie", powiedział McNamara. "Łącząc kluczową pozycję Altera w zakresie technologii FPGA i światowej klasy możliwości Intel w obszarze produkcji półprzewodników, tworzymy dla użytkowników systemy następnej generacji, charakteryzujące się nieznaną do tej pory wydajnością i energooszczędnością."



Wczytaj inny kod


 

Back to Top