7-nanometrowy procesor. Testowa nowość od IBM. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

7 nanometrowy procesor. Testowa nowość od IBM.

IBM przedstawił ostatnio swój najnowszy 7-nanometrowy procesor testowy, mający stanowić konkurencję dla Intel. To jednocześnie kolejne potwierdzenie trendu panującego obecnie w branży, mającego na celu dalsze pomniejszenie procesorów przy jednocześnie nieustannie stosowanym prawie Moore’a.

 

7-nanometrowy procesor od IBM


Wprowadzona do Big Blue 7-nanometrowa wersja testowa jest rezultatem pięciu lat współpracy prowadzonej na SUNY Polytechnic College of Nanoscale Science and Engineering pomiędzy IBM Research, wytwarzającą procesory firmą Globalfoundries oraz Samsung.


Jak powiedzieli przedstawiciele IBM, procesory 7nm będą stosowane w systemach Power oraz mainframe, operujących na dużych obciążeniach takich jak big data analytics, usługi w chmurze czy aplikacje mobilne. 


"Następstwa naszego osiągnięcia dla branży komputerowej będą ogromne", stwierdził we wpisie na firmowym blogu Mukesh Khare, wiceprezes IBM Semiconductor Technology Research. "Dzięki stworzeniu mocniejszych i bardziej wydajnych procesorów, IBM i nasi partnerzy będą w stanie produkować serwery i systemy przechowywania danych następnej generacji, lepiej dostosowane do potrzeb big data analytics, cloud computing i cognitive computing."


Prawo Moore’a było kluczowym wyznacznikiem dla ciągłego wzrostu wydajności procesorów przy jednoczesnym zmniejszaniu ich wymiaru, co doprowadziło chociażby do stworzenia smartphonów wykonujących pracę, która jeszcze kilkanaście lat temu wymagałaby ogromnych systemów. Prawo Moore’a odwołuje się do założenia przedstawionego w 1965 roku przez założyciela firmy Intel, Gordona Moore’a, który stwierdził, że liczba tranzystorów w każdym procesorze będzie podwajać się co około 18 miesięcy. W ciągu kolejnych lat było to motorem napędowym prac nie tylko Intel, ale też innych firm z branży.


Należy jednak pamiętać o wielu wyzwaniach stojących przez prawem Moore’a – obchodzącym w tym roku 50-tą rocznicę – od ograniczeń fizycznych osiąganych powoli przez ciągłą miniaturyzację po rosnące koszty produkcji. Zarówno IBM jak i Intel wykorzystują najnowsze innowacyjne technologie pozwalające na utrzymanie tempa narzucanego przez prawo Moore’a zmniejszając koszt pojedynczych tranzystorów. 7-nanometrowy procesor jest tego najlepszym przykładem.


Khare przyznał, że osiągnięcie granicy 7nm wymagało od IBM dziesiątek usprawnień zarówno w projektach jak i narzędziach. Wykorzystano również nowe związki krzemianowo-germanowe w kanałach przewodzących energię, co zapewniło większą wydajność. W procesie produkcyjnym zastąpiono litografię optyczną bardziej efektywną opcją Extreme Ultraviolet (EUV).


Według Khare’a, nie ma łatwej ścieżki dalszego rozwoju krzemowych półprzewodników. Kolejna faza rozwoju, czyli węzły 5-nanometrowe, będą stanowić jeszcze większe wyzwanie niż wersja 7nm.


Ulepszony design oraz nowe materiały mają umożliwić umieszczenie ponad 20 miliardów tranzystorów na procesorze wielkości paznokcia. Takie rozwiązanie będzie mogło zostać wykorzystane we wszystkich zaawansowanych urządzeniach, od smartphonów po statki kosmiczne.


Jak stwierdził Patrick Moorhead, główny analityk Moor Insights and Strategy, kolejne badania IBM nad usprawnieniem technologii procesorów i dostosowanie działań do prawa Moore’a są bardzo ważnym procesem dla całej branży. Należy jednak pamiętać, że droga od wersji testowych do pełnego zastosowania danego rozwiązania w produkcji jest dość daleka i wymaga dalszych prac. Moorhead przypomniał chociażby ogłoszone przez IBM w 2012 roku węglowe nanorurki, które miały być podstawą przyszłych procesorów. Gdzie się podziały? To pytanie bez odpowiedzi.


Ogłoszenie testowej wersji węzłów 7nm także nie oznacza, że IBM wyprzedził Intel w wyścigu twórców nowych technologii procesorów.


"Z punktu widzenia konkurencyjności nie jest to przełomowy moment", powiedział Moorhead. Według analityka powinniśmy spodziewać się niedługo podobnego ogłoszenia ze strony Intel.


Obecnie Intel wykorzystuje we wszystkich swoich rozwiązaniach technologię 14nm. Procesory 10nm mają wejść na rynek w przyszłym roku. Jednak naukowcy pracujący dla Intel także zaczynają powoli mówić o procesorach 7nm, które miałyby zostać zaprezentowane w 2018 roku. Do ich produkcji, tak jak w przypadku IBM, mają zostać wykorzystane nowe materiały.


Dodatkowym atutem Intel jest możliwość nie tylko zaprojektowania danego procesora, ale także jego produkcja. W zeszłym roku IBM sprzedał swoją produkcję firmie Globalfoundries, co oznacza, że data wejścia na rynek danego rozwiązania będzie w przypadku IBM należeć także do innych stron. Finalny rezultat przestał być w tym momencie całkowicie zależny od amerykańskiego giganta.


 

Mimo, że IBM sprzedał swoją produkcję, firma nie zmniejsza tempa prac nad nowymi technologiami stosowanymi w procesorach. W zeszłym roku zapowiedziano, że w ciągu najbliższych pięciu lat na ten cel przeznaczonych zostanie 3 mld dolarów. Wtedy przedstawiciele IBM mówili o celu, jakim było opracowanie technologii 7nm. Teraz zaczynają mówić o opcji 5nm.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top