18-rdzeniowe procesory Intel i pamięć DDR4 w użyciu. Nowe szybkie serwery wchodzą na rynek. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

18-rdzeniowe procesory Intel i pamięć DDR4 w użyciu. Nowe szybkie serwery wchodzą na rynek.

Dell, HP i Lenovo wchodzą na rynek z nowymi serwerami dostosowanymi do potrzeb baz danych
i zaawansowanych obliczeń.


Producenci sprzętu oferują maszyny bazujące na najnowszych procesorach Intel Xeon E7 v3, mające umożliwić szybszą i bardziej efektywną pracę na bazach danych, ERP i aplikacjach do obliczeń analitycznych.


W sumie siedemnastu producentów zapowiedziało już łącznie 45 systemów operujących na wyposażonej w nawet 18 rdzeni nowości od Intel. Serwery firm takich jak Dell, Hewlett-Packard


i Lenovo mają większe zasoby pamięci, opcje przesyłu danych i możliwości storage’owe – wszystko dla przyspieszenia pracy aplikacji.

Ogłoszone we wtorek najnowsze procesory Intel zapewniają większą efektywność w porównaniu z zeszłoroczną wersją Xeon E7 v2, przy jednoczesnym wzroście poziomu oszczędzanej energii. W rezultacie możliwe jest osiągnięcie tych samych efektów przy wykorzystaniu mniejszej ilości serwerów lub osiągnięcie lepszych wyników przy tej samej ilości maszyn.


Większość nowych serwerów wyposażona jest w minimum 4 gniazda, przy czym każde z nich może wspierać do 1.5TB pamięci. To rekordowa wartość dla procesorów Intel, bardzo korzystna zwłaszcza dla aplikacji wymagających dużych zasobów pamięci.


Maszyny wspierają także nową pamięć DDR4 – szybszą i bardziej efektywną w porównaniu z DDR3. Dzięki kompatybilnym slotom możliwe jest jednak korzystanie także ze starszej (i tańszej) opcji DDR3.


Dzięki ulepszeniom software’u zwiększającym wydajność serwery od Dell i HP dostosowane są do obsługi aplikacji typu in-memory, takich jak SAP HANA. 4-gniazdowy Dell PowerEdge R930 – mogący pomieścić do 72 rdzeni i 6TB pamięci – jest według standardów SAP o 26% szybszy w porównaniu do swojego poprzednika, PowerEdge R920. Cena serwerów Dell nie została na razie ujawniona.

 

serwer Dell R930


HP także zaprojektowało swoje najnowsze 4-gniazdowe maszyny z myślą o bazach danych takich jak SAP HANA i Microsoft SQL Server. Czołowym przedstawicielem linii jest serwer HP ProLiant DL580 Gen9, którego cena zaczyna się od niecałych 12,5 tysięcy dolarów. Dzięki zastosowaniu nowej wersji procesorów serwery pracują o 39% szybciej, natomiast wprowadzenie pamięci DDR4 zwiększyło wydajność o 16%. Maszyna ma wejść na rynek już w czerwcu.

 

serwer HP DL580 Gen9


Inne serwery z nowej linii HP to 4-gniazdowy HP ProLiant DL560 Gen9 typu rack i HP ProLiant BL660c Gen9 typu blade – obie opcje dostosowane do obciążeń w ramach rozproszonych środowisk obliczeniowych takich jak Apache Hadoop. Dzięki większej ilości kanałów pamięci oraz opcji storage’u, nowe serwery są szybsze niż standardowo używane jedno- i dwugniazdowe maszyny, wykorzystywane w data center dla hostingu w chmurze, Web hostingu i innych aplikacji.


Lenovo także nie pozostało w tyle z premierami maszyn ze średniej i najwyższej półki. Serwery rackowe System x X6 zostały zbudowane w modułowym systemie blokowym, umożliwiającym łatwą wymianę procesorów, pamięci i storage’u. Dzięki rozdzieleniu „części” Lenovo ma nadzieję na ułatwienie i zmniejszenie kosztów upgrade’u serwerów bez konieczności ustępstw w zakresie wydajności całego systemu. Nowe maszyny mają być o 50% szybsze niż starsze, porównywalne serwery. Sprzedaż rozwiązań linii System x ma rozpocząć się już 26 maja. Ceny rozpoczynać się będą od ok. 8 tysięcy dolarów.

 

serwer Flex 880 X6


Wśród premier Lenovo znajduje się także rodzina Flex System X6, składająca się głównie z prefabrykowanych systemów łączących hardware i software w jednym urządzeniu. Wśród nich będzie można znaleźć 4-gniazdowy Flex System x480 X6 i 8-gniazdowy Flex System x880 X6 – oba zdolne do pracy z bazami danych i analityką. Serwery z rodziny Flex mają wejść na rynek 27 maja. Cena: od ok. 10 tysięcy dolarów.

Konkurencyjnymi dla Lenovo systemami Flex pochwalić się może IBM, jednak maszyny te oparte są o firmowe procesory IBM Power, bazujące na innej architekturze niż Intel generacji x86.


Najnowsze procesory Intel E7 v3 posiadają także kilka dodatkowych funkcji, które mogą być wykorzystywane przez aplikacje. Jedną z nich jest transakcyjna pamięć TSX, wspomagająca szybkość i bezpieczeństwo transakcji w ramach baz danych. Funkcja ta istnieje już w procesorach Intel Xeon E5, nie jest jednak dostępna w opcjach serii E3.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top