Windows Server 2016 już po premierze! Znamy edycje i funkcjonalności. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Windows Server 2016 już po premierze! Znamy edycje i funkcjonalności.

Po długim oczekiwaniu i pięciu Technical Preview, użytkownicy Windows Server w końcu doczekali się pełnej dostępności nowej wersji najpopularniejszego serwerowego systemu operacyjnego. W trakcie odbywającej się w Atlancie konferencji Ignite, system Windows Server 2016 został oficjalnie wprowadzony na rynek.

 

Windows Server 2016


Jak stwierdziła Erin Chapple, dyrektor generalna ds. Windows Server, to dzięki ogromnej ilości użytkowników, którzy testowali system możliwe było wypuszczenie na rynek kompletnej, wypełnionej innowacjami wersji Windows Server 2016. Najnowsza, zaprezentowana pół roku temu Technical Preview 5 przyciągnęła uwagę ponad pół miliona klientów, od bardzo dużych przedsiębiorstw o zasięgu międzynarodowym, przez firmy posiadające prywatne chmury po inne organizacje różnej wielkości pracujące w każdym zakątku globu.


Reakcje klientów są bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na rodzaj funkcjonalności stosowanych w produktach Microsoft. Użytkownicy wskazują na stojące przed nimi wyzwania i wynikającą z nich konieczność przyśpieszenia pracy aplikacji i posiadania mocniejszych rozwiązań biznesowych, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i efektywności istniejących zasobów. Specjaliści IT i deweloperzy współpracują na rzecz innowacyjności, aby przeprowadzić efektywne i bezpieczne przeniesienie krytycznych aplikacji ze starego do nowego środowiska, wykorzystując przy tym cloud computing i wiele innych nowych technologii. Świat hybrydowej chmury sprawia, że klienci muszą podejmować strategiczne decyzje inwestycyjne bazując na rozwiązaniach najbardziej zaufanych producentów.


To właśnie odzew klientów zainspirował Windows Server 2016. Microsoft nazywa nowy produkt "cloud-ready OS", ponieważ system odpowiada na najbardziej aktualne potrzeby użytkowników wprowadzając funkcje ułatwiające prace w chmurze. To system operacyjny zarówno do obsługi tradycyjnych aplikacji i infrastruktury datacenter, ale także bardzo innowacyjne rozwiązanie pomagające w przeniesieniu zasobów do bardziej bezpiecznego, efektywnego i prężniejszego w obszarze chmury środowiska.


Windows Server 2016 oferuje innowacyjne rozwiązania na przestrzeni trzech głównych obszarów:


·         Zaawansowane bezpieczeństwo: W dzisiejszych czasach informacje o przeciekach w systemach bezpieczeństwa pojawiają się na porządku dziennym. Ataki stały się bardziej wysublimowane, więc odpowiedzią organizacji musi być tworzenie złożonych środowisk charakteryzujących się stosowaniem nowych metod zabezpieczeń na każdym, potencjalnie zagrożonym poziomie. Jako system pracujący na aplikacjach i bazach danych o krytycznym znaczeniu, Windows Server może odgrywać strategiczną rolę w systemie bezpieczeństwa danej firmy. Windows Server 2016 daje działom IT możliwość zabezpieczenia przed atakami i wykrycia wzbudzającej wątpliwości aktywności między innymi dzięki funkcjonalnościom takim jak kontrola uprzywilejowanego dostępu, ochrona maszyn wirtualnych
i ogólne wzmocnienie platformy przeciwko pojawiającym się zagrożeniom.

·         Datacenter typu software-defined: Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że publiczna chmura Microsoft Azure jest jednym z klientów Windows Server. Oznacza to wykorzystanie Windows Server
i Hyper-V na ogromną skalę, pozwalającą na wspieranie jednych z największych datacenter na świecie. Nie każda organizacja potrzebuje działań o takim zakresie, ale na pewno każdy może skorzystać z nowych, bardziej efektywnych modeli chmury. W wyniku prac zespołu Microsoft udało się stworzyć bardziej elastyczny i efektywny kosztowo system operacyjny dla każdego datacenter, wykorzystujący funkcjonalności sieciowe, storage’owe i obliczeniowe typu software‑defined, zainspirowane przez 
Azure. 

·         Platforma dla aplikacji chmurowych: Aplikacje stanowią rdzeń wszystkich organizacji, umożliwiając odpowiednią obsługę klientów i efektywne konkurowanie o ich lojalność. Ze względu na postępującą cyfrową transformację niemal każda aplikacja wymaga jakiejś zmiany. Windows Server 2016 zapewnia zarówno nowe sposoby instalacji i operowania zarówno już istniejących, jak i natywnych dla chmury aplikacji – bez względu na to czy są zainstalowane na miejscu czy w ramach Microsoft Azure – stosując w tym celu nowe funkcje takie jak Windows Server Containers oraz najlżejszą opcję instalacji – Nano Server. Dodatkowym ułatwieniem życia dla deweloperów będzie także ogłoszone wraz z Docker porozumienie, dzięki któremu Commercially Supported Docker Engine (CS Docker Engine) będzie dostępny dla klientów Windows Server 2016 bez żadnych dodatkowych kosztów.  


Edycje


Windows Server 2016 jest dostępny w edycji Standard, Datacenter i Essentials. Windows Server 2016 Datacenter zawiera nielimitowane możliwości wirtualizacji oraz kilka funkcjonalności służących do budowy datacenter typu software-defined. Windows Server 2016 Standard oferuje funkcjonalności klasy enterprise z ograniczonymi możliwościami wirtualizacji, z kolei edycja Windows Server Essentials to idealne rozwiązanie dla maszyny połączonej z chmurą. Poniżej porównujemy krótko dwie pierwsze wersje systemu, wskazując największe różnice istniejące między edycją Datacenter i Standard.


Edycje i funkcjonalności Windows Server 2016


Opcje instalacji

Zarówno edycja Standard jak i Datacenter oferują 3 opcje instalacji:

  • Server Core: zmniejsza ilość koniecznego do instalacji miejsca na dysku, redukuje zewnętrzne zagrożenia oraz wymagania dotyczące obsługi. To rekomendowana opcja oprócz przypadków, w których wymagane są dodatkowe elementy interfejsu użytkownika i graficzne narzędzia do zarządzania.   

  • Server z Desktop Experience: instalacja zawierająca standardowy interfejs użytkownika wraz z kompletem narzędzi, w tym funkcjonalności client experience, które w przypadku Windows Server 2012 R2 wymagały oddzielnej instalacji. 

  • Nano Server: zdalnie administrowany serwerowy system operacyjny zoptymalizowany dla prywatnych chmur i datacenter. Podobny do Windows Server w wersji Server Code, jest jednak znacząco mniejszy, nie posiada możliwości lokalnego logowania i wspiera jedynie aplikacje i narzędzia w wersji 64-bitowej. Zajmuje o wiele mniej miejsca na dysku, instaluje się zdecydowanie szybciej i wymaga mniej uaktualnień i restartowania w porównaniu z innymi opcjami. 


 Wczytaj inny kod


 

Back to Top