Nowy serwer IBM Power8 teraz z NVLink od Nvidia - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Nowy serwer IBM Power8 teraz z NVLink od Nvidia

Oprócz prac nad ciekawymi, przyszłościowymi rozwiązaniami takimi jak tzw. quantum computing i procesor TrueNorth, IBM nie zaniedbuje także aktualnego portfolio serwerów Power.

IBM S822LC

 

Wewnątrz nowej maszyny IBM S822LC – serwera przeznaczonego do wysokowydajnych obliczeń, znajduje się nowy rodzaj łącza, które pozwoli na pięciokrotnie szybszą komunikację miedzy procesorem a GPU.

Rozwiązanie bazuje na technologii Nvidia NVLink, nad którą prace trwały od lat. Dwugniazdowy serwer IBM wyposażony w procesory Power8 jest jedną z pierwszych dostępnych na rynku maszyn posiadających takie łącze. 

NVLink jest tak naprawdę ulepszoną wersją PCI-Express 3.0, stosowanego do komunikacji między procesorem graficznym i innymi komponentami systemu.

Nvidia stworzyła GPU oparte na nowej architekturze Pascal, która wspiera NVLink. Z drugiej strony producent Power8 dodał do swojego procesora wsparcie dla magistrali I/O NVLink o nazwie NVBus.

IBM jako jeden z pierwszych rozpocznie dostawy serwerów kompatybilnych z NVLink. Według Nvidia maszyny z procesorami generacji x86 pochodzące od producentów takich jak Dell, Hewlett Packard Enterprise i Cray wejdą na rynek w przyszłym roku.

Nvidia już teraz dostarcza serwer własnej produkcji wyposażony w 8 GPU Tesla P100 oraz interfejs NVLink. Cena modelu DGX-1 – jedyne 129 tysięcy dolarów.

Serwery wykorzystują GPU jako współprocesory mające przyśpieszać pracę aplikacji. Lepsze połączenie z CPU zapewnia znacząco lepszą wydajność. Szybsze przetwarzanie informacji pomaga w zarządzaniu bazami danych, wykrywaniu nieprawidłowości i pracy aplikacji związanych z działaniami inżynieryjnymi, powiedział Dylan Boday, manager odpowiedzialny za rozwiązania Linux w ramach infrastruktury IBM Power.

Dobrym przykładem rozwiązania, które skorzysta na nowym łączu jest Kinetica, aplikacja baz danych typu in-memory wykorzystująca moc obliczeniową procesorów graficznych. Według Bodaya, aplikacja została zaprojektowana do współpracy z NVLink.

Obecnie jedynie GPU Tesla P100 będzie w stanie wykorzystać możliwości transferu danych oferowane przez NVLink. Nawet 4 tego typu procesory graficzne mogą być podłączone do serwera 2U. Serwer Linux posiada także połączenie PCI-Express 3.0 przeznaczone dla innych GPU.

Dwugniazdowy serwer Power wspiera do 20 rdzeni CPU i 1TB pamięci, sloty na dyski twarde i SSD oraz 3 łącza PCI-Express. Wyposażony jest także w interfejs CAPI (coherent accelerator processor interface) do podłączania takich elementów jak FPGA (field programmable gate arrays).

IBM nie podał ceny maszyny. Jej dostawy mają rozpocząć się już w tym miesiącu.

NVLink umieszczony w serwerze Power8 jest pierwszą wersją tego rozwiązania. Planowane na przyszły rok procesory i serwery Power9 mają wspierać znacznie szybsze łącze NVLink 2.0.

IBM ogłosił także wypuszczenie na rynek modelu S821LC, dwugniazdowego serwera Big Data, który nie posiada interfejsu NVLink, ale wspiera procesor graficzny Nvidia K80 bazujący na starszej architekturze Kepler. Będzie mógł być wyposażony w 20 rdzeni, 512GB pamięci i łącznie 96TB storage’u. Posiada także 5 slotów PCI-Express 3.0 i 4 sloty CAPI.  Wczytaj inny kod


 

Back to Top