IBM Power9 – nowy procesor już w przyszłym roku! - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

IBM Power9 – nowy procesor już w przyszłym roku!

Serwerowe procesory Power od IBM mają za sobą interesującą historię, między innymi dzięki wykorzystaniu w superkomputerze Watson. Najnowszy członek rodziny, Power9, ma pojawić się na rynku już w przyszłym roku, charakteryzując się oszałamiającą prędkością i technologiami, które do tej pory nie były wykorzystywane w procesorach. 

 

IBM Power9

 

IBM wyjawił kilka szczegółów dotyczących Power9 na odbywającej się w Kalifornii konferencji Hot Chips. Oto kilka z najważniejszych, przedstawionych w trakcie tego wydarzenia informacji.

Moc obliczeniowa

Możliwości obliczeniowe Power9 sprawią, że serwery wyposażone w ten procesor będą praktycznie nieograniczone w wykonywaniu skomplikowanych analiz. Architektura posiadająca do 24 rdzeni będzie niezwykle wszechstronna dzięki szerokiej gamie połączeń umożliwiających korzystanie z FPGA (field-programmable gate array), GPU i ASIC (application-specific integrated circuits). Umożliwią one szybszą realizację zadań związanych z bazami danych, tzw. cognitive i visual computing oraz obsługą stron na dużą skalę.

Serwerowy procesor

IBM planuje umieszczać Power9 w produkowanych przez siebie serwerach, których cena ma przekraczać 6 tysięcy dolarów. Tańsze maszyny wyposażone w to rozwiązanie prawdopodobnie będą dostępne dzięki zewnętrznym producentom (głównie z Chin), którzy obecnie zajmują się budową dużych ilości niedrogich serwerów generacji x86. Do 2013 roku procesory Power były stosowane wyłącznie w sprzęcie IBM, obecnie dostępne są dla wszystkich członków OpenPower Foundation, organizacji założonej przez IBM w celu zwiększania zasięgu procesorów Power.

Głównym celem IBM jest zagrożenie pozycji procesorów x86 od Intel, które dominują na serwerowym rynku. Pierwsze serwery wyposażone w Power9 mają pojawiać się w połowie 2017 roku. Będą wspierać systemy Linux i Unix.

Nowe technologie

Procesory Power9 będą wymagały pomocy wielu współprocesorów do wykonywania takich działań jak uczenie maszynowe, dlatego zostały wyposażone w wiele slotów pozwalających na podłączenie dodatkowych komponentów. Power9 to pierwszy procesor z łączem PCI-Express 4.0, zapewniającym przepustowość łącza na poziomie 16 GT/s, czyli dwa razy szybszym niż PCI-Express 3.0. To także pierwsze rozwiązanie z NVLink 2.0, dzięki któremu przepustowość dla najnowszego GPU od Nvidia może wynieść nawet 25Gbps. Power9 został wyposażony także w wielofunkcyjny interfejs CAPI 2.0, zaprojektowany z myślą o FPGA i ASIC oraz pamięciach typu PCM, których montaż jest niemożliwy przy zastosowaniu innych gniazd.  

Power9 na zamówienie?

IBM będzie licencjonować architekturę Power9 firmom chcącym zbudować własne wersje tego procesora. Oznacza to, że w przyszłości będzie można zobaczyć to rozwiązanie sygnowane marką inną niż IBM, choć w tym momencie zdecydowana większość producentów woli wykorzystywać w swoich serwerach procesory pochodzące bezpośrednio od amerykańskiego giganta. Obecnie tylko jedna firma, Suzhou Powercore Technology, zajmuje się wytwarzaniem opcji Power, nie wiadomo jednak czy będzie oferować także najnowszą jej wersję.  

Serwery OpenCompute

Już na tym etapie ustalono zastosowanie Power9 w kilku modelach serwerów. The Zaius – projekt maszyny od Google i Rackspace, prawdopodobnie zostanie zaakceptowany i włączony do Open Computer Project (OCP), projektu typu open hardware, dzięki któremu firmy uzyskają dostęp do planów pozwalających na samodzielne zbudowanie serwera wyposażonego w Power9.  

Projekty OCP są szczególnie popularne w przypadku zespołów pracujących nad sprzętem w dużych organizacjach finansowych. Wiele z nich korzysta z procesorów Power umieszczając je w najbardziej zaawansowanych technologicznie serwerach. Power9 będzie także zastosowany w 200-petaflopowym superkomputerze Summit, nad którym prace prowadzą eksperci z amerykańskiego The Oak Ridge National Laboratory. Budowa maszyny ma zakończyć się w 2018 roku. Wczytaj inny kod


 

Back to Top