Dalszy ciąg spadków na serwerowym rynku - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Dalszy ciąg spadków na serwerowym rynku

Do tej pory 2016 rok był dla serwerowego rynku trudnym okresem, ale według firm analitycznych IDC i Gartner kolejne kwartały mogą przynieść poprawę sytuacji.

2Q2016 - kolejne spadki na rynku

Zgodnie z raportem IDC przychody ze sprzedaży serwerów wyniosły w drugim kwartale 13,4 mld dolarów, 0,4% mniej w porównaniu z tym samym okresem w roku 2015. Z kolei według Gartner spadek wyniósł 0,8% przy przychodach na poziomie 13,6 mld.

Mimo spadków przychodów, ilość dostarczonych jednostek sprzętu wzrosła. IDC podaje, że w drugim kwartale sprzedano łącznie 2,4 miliony serwerów, o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Ilość podawana przez Gartner to 2,8 milionów maszyn, co daje wzrost o 2%.

"Spadki ilości dostaw sprzętu dotknęły wszystkie regiony poza Azją i Pacyfikiem oraz Ameryką Północną, w przypadku których zanotowano wzrost o odpowiednio 5,6 i 3%", powiedział Jeffrey Hewitt, wiceprezes do spraw badań w Gartner. "W przypadku przychodów, pogorszenie wyników dotknęło wszystkie rynki poza Azją i Pacyfikiem oraz Europą Wschodnią".

HPE wciąż liderem, Dell na drugiej pozycji

Biorąc pod uwagę wyniki sprzedaży poszczególnych producentów, obie firmy analityczne wskazują Hewlett Packard Enterprise jako lidera rankingu, drugie miejsce zajmuje Dell. To co nie dziwi to fakt, że zarówno pod względem przychodów jak i ilości dostarczanych jednostek sprzętu serwery generacji x86 wziąć poprawiają swoje rezultaty, podczas gdy maszyny spoza tej grupy nieustannie tracą.

Według IDC, przychody wygenerowane przez serwery x86 w drugim kwartale 2016 roku wyniosły 11,6 mld dolarów – o 7,3% więcej niż w zeszłym roku. Dla kontrastu, inne kategorie maszyn przyniosły 1,9 mld dolarów, aż o 31,1% mniej w porównaniu z tym samym okresie w roku 2015!

"Serwerowy rynek rozwija się zgodnie z oczekiwaniami - słabe wyniki przychodów w drugim kwartale stanowią kontynuację trudnego początku roku. Z drugiej strony, dobre rezultaty w zakresie ilości dostarczanego sprzętu to dobry znak dla dalszego toku wydarzeń na rynku", podsumował Kuba Stolarki, dyrektor ds. badań IDC.

Jak dodał Stolarski: "Spodziewamy się, że kolejne miesiące przyniosą poprawę sytuacji na rynku, głównie za sprawią chmurowych datacentre, rozbudowywanych przez największych gigantów branży".Wczytaj inny kod


 

Back to Top