ContainerX – dynamiczny rozwój nowego gracza - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

ContainerX – dynamiczny rozwój nowego gracza

ContainerX szturmem wszedł na scenę zarządzania kontenerami w ostatnich miesiącach 2015 roku wraz z wersją beta swojej bardzo ambitnej, wielodostępowej platformy. Plan firmy był prosty – rozwiązanie miało stać się dla kontenerów tym, czym dla wirtualizacji jest vSphere.

 

ContainerX

 

Czy były to tylko czcze przechwałki? Jak wyglądały działania ContainerX od tego czasu?

Wygląda na to, że firma ma się świetnie, a platforma rozwija się w niesamowitym tempie.

W ciągu ostatniego roku pojawiło się łącznie 6 wersji beta, a 16 czerwca platforma do zarządzania ContainerX weszła w fazę ogólnej dostępności.

Co więcej, firma ogłosiła darmową wersję rozwiązania dla opcji nie większych niż 20 procesorów logicznych, która pozwala na bezpłatne przetestowanie jej możliwości.

To mały dodatek do wersji Gold – skierowanej do małych i średnich przedsiębiorstw – której cena zaczyna się od 25 tysięcy dolarów za rok oraz droższej opcji Platinum, mającej być odpowiedzią na potrzeby większych firm i dostawców usług (cena: od 70 tysięcy dolarów). Główną różnicą między obiema wersjami jest włączenie w Platinum opcji chargeback dla wielodostępności oraz licencji pozwalającej na używanie platformy na przestrzeni stron klientów.

Szybkie przypomnienie czym właściwie jest platforma ContainerX. Wspiera ona format kontenerów Docker i wykorzystuje Docker Swarm do tworzenia klastrów.  Dodając do tej mieszanki kod sieciowy libnetwork od Docker i własną storage’ową wtyczkę ContainterX otrzymujemy bazę dla systemu zarządzania kontenerami.

Początkowo w planach ContainerX było także wsparcie kontenerów rkt od CoreOS, jednak z czasem pomysł ten porzucono. "Tylko jedna firma poprosiła nas o wsparcie dla rkt, stąd decyzja o zaprzestaniu działań w tym obszarze", powiedział prezes firmy, Kiran Kamity.

Najbardziej interesującym elementem platformy ContainerX są tzw. Elastic Clusters i Container Pools. Pozwalają one na odpowiednie rozdzielanie zasobów obliczeniowych między grupami kontenerów, zarówno w postaci mocy procesorów jak i pamięci. Grupy mogą także obsługiwać zróżnicowane pod względem istotności zadania, przy czym bardziej wymagające otrzymują większą ilość potrzebnych zasobów. Podczas gdy wymienione funkcjonalności nie odbiegają znacząco od stanu rzeczy z początku roku, kilka miesięcy temu firma dodała do swojego rozwiązania możliwość integracji z platformą do wirtualizacji serwerów vSphere od VMware. "Oznacza to, że wykorzystując panel kontrolny ContainerX użytkownik jest w stanie stworzyć obliczeniowy klaster VMware", powiedział Kamity.   

Software ContainerX pozwala na przejście przez vCenter i wybranie zarówno najlepszego miejsca do stworzenia maszyny wirtualnej, jak i najbardziej odpowiedniego szablonu. W przyszłości firma planuje integrację z OpenStack i HyperV.

Co wyróżnia ContainerX na tle innych? Kamity twierdzi, że pierwsze systemy do zarządzania kontenerami były rozwiązaniami samodzielnie tworzonymi przez użytkowników końcowych z wykorzystaniem dostępnych opcji Mesos, Docker i Kubernetes. Następna fala platform budowana była przez gigantów branży takich jak AWS i Microsoft Azure, którzy tworzyli platformy na własne potrzebny.

Nowsze kontenerowe platformy takie jak CoreOS Tectonic i Tancher były z kolei budowane z myślą o użytkownikach Linux korzystających z rozwiązań typu single-tenant.   

Według Kamity’ego największym wyróżnikiem platformy ContainerX jest jej przeznaczenie dla dużych przedsiębiorstw szukających wielodostępności i opcji chargebacks.

"Firmy nie chcą już samodzielnie zajmować się zarządzaniem kontenerami – wolą kupić od producenta gotową platformę", dodał.

Typowymi klientami ContainerX będą duże organizacje chcące przenieść część obciążeń Windows w ramy kontenerów, dostawcy usług wymagający wielodostępności i inni szukający bezpiecznego rozwiązania do zarządzania kontenerami.

Na przestrzeni 2016 roku wiele innowacyjnych platform z tego obszaru wejdzie w fazę ogólnej dostępności tak jak ContainerX, jednak prawdopodobnie to dopiero rok 2017 pokaże, które z ich odniosą prawdziwy sukces. Wczytaj inny kod


 

Back to Top