22 -rdzeniowy Intel Xeon E5-2600 v4 już dostępny - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

22 -rdzeniowy Intel Xeon E5-2600 v4 już dostępny

Lenovo, HPE i Dell wypuszczają na rynek serwery wyposażone w najnowszy procesor Xeon E5-2600 v4. W obliczu premiery procesora producenci nie zwlekają z prezentacją swoich rozwiązań wykorzystując uwagę z jaką zainteresowani przedstawiciele branży i użytkownicy obserwują nowość Intel.


intel xeon e5 v4


Trójka producentów zapowiedziała wyposażenie nowych, szybszych serwerów w procesory Xeon
E5-2600 v4 bazujące na architekturze Broadwell. Procesory mają do 22 rdzeni i są znacznie szybsze od wypuszczonych na rynek w zeszłym roku Xeon E5-2600 v3 opartych na technologii Haswell.


Dell porównał wydajność serwerowych aplikacji w przypadku obu procesorów bazując na benchmarkach SAP. Wyniki Xeon E5-2600 v4 były o 28% lepsze w porównaniu do ubiegłorocznej wersji procesora. Badania oparte na benchmarkach Lenovo wykazały poprawę o 44%. Wyniki różniły się w zależności od badanej aplikacji. 


Procesory mogą być instalowane w maszynach wyposażonych obecnie w Xeon E5-2600 v3. Intel zadbał o kompatybilność gniazd tak, aby użytkownicy chcący wymienić procesor nie musieli kupować nowych maszyn. Wiele z ogłoszonych serwerowych nowości jest kolejną, ulepszoną wersją danej linii z tymi samymi gniazdami i nowymi procesorami.  


Intel musiał ograniczyć część planowanych ulepszeń, aby zapewnić kompatybilność nowych procesorów ze stosowanymi obecnie w serwerach technologiami. Nie wprowadzono znaczących zmian w zakresie sieci, storage’u czy I/O. Z kolei aktualizacje takich opcji jak łącza OmniPath pozwalające połączyć wiele jednostek obliczeniowych, storage’owych, sieciowych i pamięci będą dostępne w ramach odrębnej karty.


Nowe serwery HPE Proliant Gen9 wyposażone są w tzw. "persistent memory" czyli rozwiązanie NVDIMM łącznie pamięć DRAM i storage flash. HPE umieścił je w specjalnie przygotowanych modułach pamięci, dzięki którym aplikacje mają pracować szybciej.


Rozwiązanie "persistent memory" charakteryzuje się szybkością DRAM i zdolnością utrzymywania danych po wyłączeniu komputera. Informacje zwykle przemieszczają się między storage’m i pamięcią kiedy dany program jest uruchomiony, jednak umieszczenie obu opcji w ramach NVDIMM ma przyśpieszyć cały proces.


Według HPE, NVDIMM ma usprawnić działanie aplikacji takich jak bazy danych, gdzie przetwarzanie "in-memory" jest silnie rozwijającym się trendem. Przykładem może być system zarządzania bazami danych SAP HANA, który o wiele bardziej polega na obliczeniach typu "in-memory" niż na storage’u.


Bardzo znaczące są także różnice w ilości IOPS i przepustowości łącza. Wykorzystanie NVDIMM to nawet 24 razy więcej operacji input-output na sekundę i sześciokrotnie większa przepustowość niż w przypadku SSD bazujących na rozwiązaniu NVMe, gdzie dyski instalowane są poprzez porty PCI-Expres 3.0.


Także Dell usprawnił część swoich serwerów dostosowując je m.in. do wykorzystania większej ilości GPU. Ze względu na możliwe generowanie większej ilości ciepła przez 20- i 22-rdzeniowe procesory Xeon, w serwerze PowerEdge R730 zastosowano nowy system chłodzenia. Z kolei maszyna R730XD pozwala na stosowanie wielu kombinacji pamięci i storage, w zależności od potrzeb. Ceny Dell R730 mają zaczynać się od 3 tysięcy dolarów, R730XD to koszt od ok. 3,8 tysięcy.


Lenovo także odświeżyło swoje dwugniazdowe System x3650 M5, System x3550 M5, Flex x240 M5
i serwery NextScale nx360 M5. Ich wydajność wzrosła o ponad 20%, a szyfrowanie danych przyśpieszyło o nawet 30%. Zmiany wprowadzone w nowym procesorze Intel mogą także usprawnić wykonywanie części zadań związanych z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa nawet o 70%.  

 

 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top